top of page
Vyhľadávanie

BABY JAGY radia: Čo ste možno doteraz o fialke netušili

  • caryzprirody
  • Mar 25, 2014
  • Čítanie: 3

Fialka, áno tá fialová nenápadná voňavá kvetinka, o ktorej málokto tuší, že to nie je len obyčajná rastlinka – táto rastlinka lieči. V roku 2007 bola dokonca vyhlásená za liečivú rastlinku roka (spoločnosťou NHV Theophrastus). V minulosti sa používala aj ako nápoj lásky (tieto účinky vám potvrdiť nevieme, treba vyskúšať…;-)). Pri fialke platí, že čím je tmavšia, tým viac vonia a tým má aj liečivejšie účinky. Okrem fialky voňavej poznáme ešte fialku roľnú a trojfarebnú. V tomto článku sa budeme venovať fialke voňavej (tú čo nájdeme snáď všade).

Čo zbierame?

Liečivá je celá rastlinka: kvet, koreň aj vňať. Najčastejšie zbierame rozkvitnuté kvety. Podzemok s korienkami sa zberá v septembri a októbri. Podzemky sa sušia vonku v tieni, alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri sušení pozor, nikdy nesušíme rastlinky na novinovom papieri, dokonca ani biely kancelársky nie je tá najvhodnejšia možnosť; odporúčame papier na pečenie (ten tmavý, nebielený). Kvety sušíme v tenkých vrstvách, v tieni; je to veľmi dôležité pre zachovanie farby a vône. Po usušení ich skladujeme v tmavej, dobre uzavierateľnej sklenenej nádobe.

Kedy zbierame?

kvety: marec – apríl (pokým kvitne) listy: máj – október koreň: september – október

Na čo všetko môžeme fialku použiť?

  • lieči choroby dýchacích ciest; upokojuje dýchacie orgány, pomáha pri zachrípnutí či chrípke

  • pomáha pri chronickom kašli; tíši a zastavuje kašeľ

  • uvoľňuje a rozpúšťa hlieny

Pri týchto ochoreniach pijeme teplý fialkový čaj s medom.

Máte problémy s vašou pokožkou?

  • Obklady z listov fialky pomáhajú pri liečení zapálených a opuchnutých miest na vašom tele.

  • Používajte fialku na omývanie hnisavých rán, kožných vredov, vyrážok a na odstraňovanie nečistôt z pleti. Pomáha aj pri liečbe kožných chorôb.

  • Fialka dokonca urýchľuje liečenie jaziev.

  • Vtieranie fialkovej tinktúry do pokožky pôsobí blahodarne pri zápaloch svalstva či reume.

  • Ak máte lupiny, skúste si vlasy oplachovať fialkovou vodou.

Fialka obsahuje veľmi účinné látky. Éterické oleje v nej obsiahnuté, pôsobia ako antioxidanty, ktoré fungujú ako akési zachytávače voľných radikálov. Spúšťacím mechanizmom pre voľné radikály sú napr. znečistenie ovzdušia, stres, konzervačné látky, nadmerné slnečné žiarenie a nesprávne stravovanie...čiže v dnešnej dobe všetko okolo nás.

Kyselina salicylová, ktorú fialka obsahuje účinkuje v začiatočných štádiách kožných ochorení. To platí predovšetkým pre lupienku a akné.

Aj napriek tomu, že fialky pri bežnom užívaní nemajú žiadne nepriaznivé účinky, treba si dávať pozor, pretože pri vysokých dávkach môžu vyvolať nevoľnosť.

RECEPTÁRIK:

Proti depresii - Fialkové víno!

Vôňa fialky zlepšuje náladu a bojuje proti depresii a bolesti hlavy.

Recept je jednoduchý: potrebujeme víno, kvety z fialiek (čerstvé, alebo sušené – my odporúčame sušené) a sladké drievko.

Kvietky vo víne na pár minút povaríme a necháme asi 10-15 minút lúhovať. Cez sitko bylinky scedíme a vínko môžeme ochutiť sladkým drievkom, alebo prichutiť galgantom (ostré, špeciálne liečivé korenie)...a už len pijeme. Takáto liečivá kúra trvá cca 3-týždne. Odporúčané množstvo užitia sú 2 až 3 likérové poháriky denne.

Upokojujúci fialkový olej

Skúste si pripraviť vlastný fialkový olej.

Podľa toho koľko oleja si chceme pripraviť, takú veľkú fľašu si naplníme sušenými kvetmi z fialiek (čím viac kvetov použijete, tým je olej hustejší a účinnejší). Potom kvety zalejeme olejom (výber je už na vás napríklad kvalitným slnečnicovým olejom alebo za studena lisovaným olivovým, avokádovým,mandľovým...skrátka výber je len a len na vás). Následne si pripravíme vodný kúpeľ: v hrnci zohrejeme vodu a keď je voda teplá, vložíme do nej pripravenú fľašu, ale pozor – voda nám nesmie vrieť! "Varíme" asi 15-20 minút. Fľašu odstavíme a dáme odpočívať na tmavé miesto. Necháme 2 až 3 týždne lúhovať. Každý deň fľaštičku aspoň 2 – 3 krát jemne pretrepeme. Po všetkých týchto prípravách nakoniec vylúhovaný olej precedíme cez sitko a nalejeme do tmavej nádobky, ktorú skladujeme na chladnejšom mieste. Takto vlastnoručne vyrobeným fialkovým olejom potierame: viečka, spánky, ale aj celé telo; olej pokožku krásne upokojí a uvoľní. Držíme palce pri výrobe!

Fialkový šalát

Fialka však nie je len liečivá alebo okrasná rastlinka, jej kvietky sú dokonca jedlé. Odporúčame ju používať do jedál ako krásne farebnú ozdobu – či už na torty, koláče alebo do šalátov.

My si ten náš pripravujeme takto:(a chutí celej rodine) ľadový šalát zmiešame s mladými špenátovými lístkami, pridáme zopár lístkov z ružičkového kelu (skrátka, podľa toho čo nám už rastie v záhradke) ak máme, pridáme aj zopár lístkov rukoly, ochutíme olivovým olejom, kaparami a na vrch pridáme čerstvo nazbierané fialky – hotová mňamka :-)

Zaujímavosť na záver:

Fialka patrí medzi naše najstaršie liečivé bylinky. Spomínajú ju už Dioscoridos a Plínius, ktorí ju odporúčali voňať pri bolestiach hlavy.

Vaše Baby Jagy - Andrea a Soňa

 
 
 

Comentários


Vyberáme pre Vás:
Najnovšie články
Archív
Search By Tags
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Facebook Grunge
SLEDUJTE NÁS
BABY JAGY

čary z prírody

 

Andrea a Soňa Čukové

© 2015 by Baby Jagy Proudly created with Wix.com

bottom of page