Baby Jagy radia: Začíname s pestovaním byliniek.
- caryzprirody
- Mar 10, 2014
- Čítanie: 3
Vonku to, aj vďaka veľmi miernej tohoročnej zime, už vyzerá naozaj jarne, a preto je na čase zahájiť novú bylinkovú sezónu a začať s predpestovaním sadeničiek :-)
Tento rok máme naozaj veľké bylinkové plány!
Už v zime sme sa nevedeli dočkať jarnej výsadby a rozmýšľali sme, aké nové bylinky si do našej domácej bylinkovej záhradky vysadíme. Mnohé semienka máme odložené z minuloročnej sezóny, ale dokúpili sme si aj kopec nových.
Dúfame, že sa všetkým priesadkám bude dariť a na jar v našej záhradke nájdete: alchemilku,bazalku, majorán, pestrec mariánsky, oregano, levanduľu, yzop, kapucínku,cesnak medvedí, lopúch, harmanček, kamilku, verbenu, citrónovú trávu, echinaceu, ľubovník, rascu rímsku, rascu koreňovú, aksamietnicu a vyskúšame dokonca vypestovať aj čajovník (držte nám palce;-))
Áno samozrejme,mohli by sme si toto všetko kúpiť aj v obchode, či už ako korenie, alebo ako sadeničky, ale verte nám...z vlastnoručne dopestovaných byliniek budete mať omnoho väčšiu radosť !
Pestovanie byliniek, je ako dobrá detektívka...trochu napätia, prekvapenia, zábavy... a keď budete trpezliví, dopracujete sa až k niečomu jedlému, užitočnému, liečivému a krásnemu. A zvládne to naozaj každý.
*Ale pozor: je to návykové ;-)
Ako na to?
Budete potrebovať:
- Zopár šikovných rúk
Sadenie môže byť aj celkom zábavná aktivita, či už pre rodiny s deťmi(veď, ktoré dieťa by sa rado trošku nezašpinilo zemou?), deti v školách a škôlkach, alebo pre partiu kamarátov. Tu určite platí pravidlo: čím viac ľudí, tým viac zábavy. A má to takisto výhodu aj v tom, že každý z účastníkov takejto bylinkovej párty môže kúpiť iné semienka a potom si ich medzi sebou povymieňate (buď rovno, ale až po vypestovaní byliniek); takže namiesto dvadsiatich bazaliek, môže mať bazalku, oregano, levanduľu,majoránku....
- Rukavice, lopatku, ale ak sa nebojíte trošku si zašpiniť ruky, zaobídete sa aj bez nich ;-)
- Nádobky
Ako nádobky na predpestovanie sadeničiek môžete použiť takmer hocičo. Ale pozor, vaše nádobky musia mať zospodu dierku, aby z nich mohla nadbytočná voda poľahky odtekať, alebo musia byť priepustné. My sme si poctivo odkladali nádobky z jogurtov a podobných mliečnych pochutín a dúfali sme, že nám to bude stačiť :-). Keďže sme ale nakúpili naozaj veľa semienok, museli sme siahnuť aj po plastových nádobách z ovocia/zeleniny a prázdnych kvetináčoch, ktoré po vypestovaní sadeníc použijeme na výsadbu kvetín.
Taktiež sa v obchodoch dajú zohnať aj mini skleníky na výsadbu semienok, alebo rašelinové sadbovače, ktoré môžete po vypestovaní sadeničky zasadiť rovno do zeme spolu s „nádobkou“. Použiť sa dajú aj prázdne obaly z vajíčok, prázdne plastové fľaše, z ktorých zrežete vrchnú časť a dokonca aj ruličky z toaletného papiera alebo novinový papier, ale to zatiaľ nemáme otestované :-D
- Piesok alebo drobné kamienky
Štrk, alebo aspoň zopár kamienkov, je vhodné uložiť na spodok kvetináčika alebo nádobky (a až potom pridávame zem).
- Zeminu
V každom záhradkárstve máte na výber z rôznych druhov substrátov; my odporúčame siahnuť po substráte určenom na výsev a rozmnožovanie. Samozrejme, ak máte k dispozícii vlastné kompostovisko, môžete si namixovať vlastnú zeminovú zmes .
Okrem zeminy sme si tento rok v záhradkárskych potrebách kúpili aj kokosový substrát. Výhodou kokosového substrátu má byť jeho schopnosť absorbovať vodu, ktorú následne pomaly uvoľňuje, takže nádoby vysychajú pomalšie; a tým, že je vzdušný a po poliatí neuľahne ako napríklad rašelina, podporuje vývin koreňového systému rastlín. Tieto pozitíva nás presvedčili kokos otestovať :-).
Kokosový substrát sme miešali so zeminou zo záhradkárstva v pomere 1:1). Ďalšou výhodou kokosového substrátu je, že je lisovaný do brikiet a preto vám v nákupnej taške nezaberie veľa miesta a z 900g brikety si doma „vyrobíte“ zhruba 10l substrátu. Briketu zalejete príslušným množstvom vody a už len čakáte, kým kokosové vlákna nasajú vodu a zväčšia svoj objem.
- Semienka
Semienka bežne používaných rastliniek a byliniek poľahky zoženiete pomaly v každom obchode, a ak by ste mali záujem o nejaké exotickejšie rastlinky, v tom vám zase pomôže internet. Avšak, ak ste už pokročilým bylinkárom a máte za sebou minimálne jednu sezónu, určite viete, že z veľkého množstva byliniek a rastliniek si môžete odkladať semienka do budúcej sezóny.
- Vodu
Už keď máme v nádobkách kamienky/štrk, zeminu, semienka a zeminu....všetko to pekne polejeme a už len čakáme a čakáme, kým sa v nádobách začne niečo zelenieť :-) A samozrejme nezabúdame priesadky polievať aj priebežne! ;-)
- Trpezlivosť
Niektoré rastlinky majú aj niekoľko týždňovú dobu klíčenia, takže ak ani po 2-3 týždňoch nič zelenkavého v nádobkách nevidíte, to ešte vôbec neznamená, že treba panikáriť ;-) Chce to čas!
Držíme palce !
A potešíme sa, ak sa s nami podelíte o vaše pestovateľské skúsenosti a zážitky :-)
A na koniec stručné zhrnutie:
1.) Nachystáme si nádoby a misky. (Nezabudnite, že nádobky musia mať zospodu dierku, aby z nich mohla nadbytočná voda poľahky odtekať.)
2.) Na dno nádobiek nasypeme štrk/kamienky.
3.) Nachystáme si substrát.
4.) Substrát vložíme do nádobiek na vrstvu kamienkov/štrku.
5.) Na substrát nasypeme semienka.
6.) Semienka zasypeme tenkou vrstvou substrátu, alebo ich do substrátu zatlačíme.
7.) Všetko polejeme. Hotovo! :-)
Vaše Baby Jagy - Andrea a Soňa

Comments